Piękna noc czy koszmar?

Nowy Roku stoi tuż za progiem!

Czy Wasze kreacje sylwestrowe już gotowe? Fryzury dobrane? Playlista gotowa? Menu dopracowane niczym w MasterChef’ie?

Sylwester to wyjątkowa, piękna noc. Cieszmy się nią, ale w tym cudownym szampańskim nastroju nie zapominajmy o naszych braciach mniejszych.

Dla zwierząt, zarówno psów, kotów, jak i zwierząt gospodarskich i dzikich ta noc jest prawdziwym koszmarem…

Oto kilka parad, jak pomóc przetrwać zwierzakowi przetrwać Sylwestra:

  1. Nie zostawiaj zwierzaka samego w domu. Jeśli Ty nie możesz zostać z nim, zapewnij mu opiekę kogoś z rodziny lub Petsittera.
  2. Zaplanuj spacery, tak by nie wychodzić z psem na dwór po godzinie 22.
  3. Jeśli masz możliwość spędźcie tą noc z dala od śródmiejskiego zgiełku.
  4. Już od rana 31 grudnia nie spuszczaj pieska ze smyczy na spacerze, a kota nie wypuszczaj na dwór. Co roku, miliony zwierząt uciekają w panice spowodowanej hukiem… wiele z nich ginie pod kołami samochodów lub nigdy nie odnajduje drogi powrotnej.
  5.  Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii – może warto zaopatrzyć zwierzaka w leki lub suplementy, które pomogą mu przetrwać ten czas. Pamiętaj, że niektóre z nich muszą być podawane na kilka dni przed Sylwestrem!
  6. W domu opuść żaluzje, zasłony. Włącz muzykę lub telewizor, tak by znane dźwięki nieco tłumiły huki.
  7. Bądź ze swoim zwierzakiem – przy Tobie będzie czuł się bezpiecznie.
  8. Pozwól psu lub kotu schować się, jeśli będzie czuł taką potrzebę – nie wyciągaj go na siłę spod łóżka, zostaw otwartą łazienkę.
  9. Do obroży psa/kota koniecznie przyczep adresówkę.
  10. Czy Twój pies ma chip? Jeśli tak, upewnij się, że jest zarejestrowany np. na www.safe-animals.pl, jeśli nie – na co czekasz? U nas podczas wizyty, na której wszczepiamy chip zawsze rejestrujemy go w bazie.
  11. Już dziś pomyśl o Sylwestrze 2024… może warto przygotować się zawczasu i rozpocząć pracę behawioralną, aby Twój pies zapoznał się z trudnymi dźwiękami w bezpiecznym środowisku i raz na zawsze pożegnał się z psim koszmarem?

Spotkałeś zagubionego psa lub kota? Nie zastanawiaj się – zabezpiecz zwierzaka. Gdy huki ucichną sprawdzić, czy jest on w widoczny sposób oznakowany. Jeśli nie, udaj się do lekarza weterynarii lub schroniska dla bezdomnych zwierząt w celu sprawdzenia chipa.

Dodaj komentarz